טיפול באמצעות כלבים לנוער בסיכון

טיפול באמצעות כלבים לנוער בסיכון צובר לאחרונה יותר ויותר פופלריות. זוהי שיטה של שיקום פסיכותאורפיסטי בעזרת כלבים שאומנו במיוחד למטרה זו ("כלבים-מטפלים" או "כלבים-עוזרים"). הרבה פעמים טיפול באמצעות כלבים הוא הכלי היחיד והיעיל ביותר לתיקון התנהגות אנטי-חברתית אצל ילדים.

תוכן עניינים

כלבים הם הפסיכולוגים הכי הטובים לבני נוער בסיכון

טיפול באמצעות כלבים הוכיח את עצמו ככלי יעיל בגלל שכלב מקבל את הנער כפי שהוא, מבלי להעביר עליו ביקורת ומבלי לשפוט אותו, הוא תמיד שמח להיות בנוכחותו של הילד. בזמן הטיפול הכלב הופך לשותף פעיל בתקשורת עם המטופל. כלב מאומן קולט היטב את מצבו הרגשי של הנער, את הרגשות שהוא מסתיר בתוכו ואת מצב הרוח שלו. דבר זה מסייע למטופלים להפוך לחברותיים יותר, לרכוש יציבות רגשית ולהיפתח כלפי העולם שמסביבם.

היתרונות של קינולוגיה טיפולית (טיפול באמצעות כלבים) מוכחות על ידי ביקורות חיוביות רבות. שיטה זו מלמדת את הילדים להיות אחראיים, מאפשרת לזהות טעויות בהתנהגות שלהם, פותרת ביעילות את הבעיה של התסגלות חברתית.

טיפול בנער בסיכון בעלי חיים

אז מה בעצם מסתתר תחת הגדרה "נוער בסיכון"?

 • תוקפנות, נטייה לאלימות.
 • חוסר רצון ללמוד, הברזות משיעורים ומבית ספר.
 • התמכרות לסמם ולאלכוהול.
 • חוסר רצון לתקשר, הסתגרות.
 • התנהגות פלילית (גניבות, פריצות, זנות, סחר בסמים).

הפרעות התנהגות לרוב נגרמות כתוצאה ממספר סיבות:

 1. זוהי דרך למשוך תשומת לב;
 2. דרך ליצור לחץ על ההורים במטרה לקבל את מה שרוצים;
 3. דרך לביטוי עצמי ולהוכחה עצמית;
 4. רצון להיראות "מבוגר"

תקשורת עם כלב טיפולי יכולה לעזור להיפטר מבעיות אלה.

לפרטים נוספים על טיפול באמצעות כלבים לחצו כאן

באילו כלים אנו משתמשים?

 1. שיעורי אילוף כלבים. תהליך אילוף כרוך בשיטתיות, לכן טיפולים עם הכלב מסעיים לילד להיות מאורגן יותר. כמו כן, תהליך זה משמש כריפוי בעיסוק ויכול להיות תחלופה לאלכוהול, סיגריות ולחברים שלוקחים את הנער למקומות הלא נכונים. כמו כן, הוא עוזר לפתח חברותיות.
 2. טיפול בבעל החיים. מאפשר להכיר את הכלב טוב יותר. טיפול בכלב מוריד תוקפנות, רגשות של מתח, סטרס ועוינות כלפי אחרים.
 3. הרצאות על יכולות של הכלב. במהלכן לומד הנער על החיה ועל המקצועות הקשורות לכלבים (קינולוג, וטרינר, מטפל באמצעות כלבים וכו'). זה עוזר לשפר את התמדה ויכולת למידה, הילד יכול לבחור מקצוע ולקבל מוטיבציה ללמוד.

עבודה עם נוער בסיכון

תועלת מטיפול באמצעות כלבים

מחקרים הראו כי לאחר תקשורת עם הכלב, נערים ונערות בסיכון נהיים חברותיים ופתוחים יותר. בטבע שלהם כלבים נמשכים לבני אדם ומעניקים לו חום ואהבה, מה שיוצר תחושה הדדית של חברות וחיבה ומשפר את מצב הפיזי ונפשי של הנערים.

לפרטים נוספים על טיפול באמצעות כלבים לחצו כאן

תקשורת עם כלבים מונעת עבירות פליליות ולאלימות, מתקנת ביעילות את ההתנהגות האנטי-חברתית. טיפול באמצעות כלבים מסייע לבני נוער להיגמל מהתמכרות לאלכוהול ולסמים.

שימוש בכלבים לטיפול בנוער בסיכון מאפשר להשיג מטרות הבאות:

 • הסרת מחוויות שליליות (כולל רגשות של חרדה, פחד, תוקפנות, מתח);
 • פיתוח יכולת תקשורת;
 • יצירת תכונות רגשיות חיוביות;
 • פיתוח גישה חיובית כלפי העולם;
 • מלמד לשמור על החיות ועל הטבע.

טיפולים פרטיים עוזרים בבחירת מקצוע, צמיחה אישית, מימוש עצמי, מציאת דרך לחיים עתידיים. טיפול באמצעות כלבים מסייע לבני נוער עם נטיה להתנהגות הרסנית לשקם את האמונה בערכים, מפתח בהם אהבה לטבע ולאורח חיים בריא ופעיל, מעניק הזדמנות לנוער בסיכון לעתיד טוב יותר, מעלה מוטיבציה, עוזר להם להיות מרוכזים ומאורגנים יותר.

אם נתקלתם בהפרעות התנהגות אצל הנער, תעזרו לו ותביאו אותו לטיפול פרטי באמצעות כלבים. אני מחכה לפניות שלכם!

  מתעניינים בטיפול באמצעות כלבים

  אשמח למסור כל מידע ולענות על כל השאלות

  שאלות נפוצות

  האם טיפול בעזרת כלבים כלי מועיל בעבודה עם נוער בסיכון?

  בהחלט! עמותות ופנימיות רבות משתמשות בכלי הזה על מנת להגיע לתוצאות מדהימות בקרב נוער בסיכון. ילד שלוקח אחריות על כלב, עובד איתו, הופך לחבר שלו משתנה פלאים גם בהתנהגותו.

  האם זה מתאים לכל ילד עם הפרעות בהתנהגות?

  תשובה היא כן. מניסיון שלי בעבודה עם עמותות ופנימיות לא פעם ראיתי מקרים "אבודים". יצא לי לעבוד עם בנות 13 שהיו בתהליכים של עזיבת זנות. אך בתהליך עבודה מאומץ הצלחנו להגיע לתוצאות נהדרות. ראיתי איך נערים ונערות ממש משתנות משיעור לשיעור.